Особиста гігієна в закладах освіти!
Усі ми колись були дітьми і розуміємо, що велику базу та загальні знання дають навчальні заклади, вчителі та вихователі. Адже навчити дітей дбати про себе – це важливий елемент загальної гігієнічної культури нації. Потрібно враховувати, що у побуті, в навчальних та громадських закладах, а також на вулиці діти стикаються з тисячами різноманітних видів мікробів, вірусів тощо, які є збудниками інфекцій та хвороб. А так як в повсякденному житті неможливо відгородитися від спілкування з однолітками та друзями, контакту з поверхнями різного типу, тому, гігієна рук важлива для здоров’я, а особливо для дітей різного віку.
Що таке хвороби брудних рук?
Це інфекційні, вірусні та паразитарні захворювання, які передаються під час контакту рук із забруденою/зараженою поверхнею.
Чим можна заразитися через брудні руки?
Хвороби від брудних рук можуть виникати як у дітей, так і дорослих. Через недостатню гігієну рук можна інфікуватися/захворіти самому, стати переносником захворювання та інфікувати інших.
Найпоширенішими захворювання від брудних рук є:
• дизентерія (запалення товстої кишки з проявами коліту);
• гепатит А (запальне захворювання печінки);
• ротавірус (захворювання, що вражає слизові оболонки ротоглотки і тонкого кишечника);
• норовірус (гостра кишкова інфекція);
• ентеровірус (кишкова інфекція);
• вірус Коксакі (ентеровірусна інфекція, що викликає висипання в роті, на руках і ногах);
• глистяні інвазії тощо.
Також до захворювання брудних рук належить сальмонельоз (гостра кишкова інфекція). Найчастіше хвороби брудних рук вражають кишечник, проте можуть уражати шкірний покрив, печінку.
Найбруднішими предметами, яких щодня торкається майже кожна людина, є: гроші, телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, іграшки, канцелярія, вимикачі світла, дверні ручки, поручні сходових клітин та ін...
Як захиститися від хвороб немитих рук?
Найпростішим способом захистити організм від інфекції брудних рук є ретельна гігієна. Необхідно мити руки з милом або обробляти антисептичними засобами, які очищають від забруднень і бактерій, що спричиняють інфекційні та паразитарні захворювання. Тому якомога частіше і ретельніше мийте руки під проточною теплою водою з милом протягом 20-40 секунд або у разі необхідності обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%.
Регулярно мити руки або обробляти їх спиртовмісними антисептиками слід:
• на початку та в кінці робочого дня;
• після повернення з прогулянки;
• перед приготуванням їжі, в процесі приготування страв при переході на інший процес, перед прийомом і роздачею їжі;
• після відвідування туалету;
• після контакту з тваринами.
Діти дошкільного та молодшого шкільного віку обробляють руки антисептиком тільки у разі потреби, у випадку відсутності можливості помити руки з милом під проточною водою, а також під контролем дорослих (вчителі, вихователі, нянечки тощо).
Для дотримання особистої гігієни у навчальних закладах важливо забезпечити рукомийники проточною холодною та гарячою водою, усіма необхідними засобами гігієни (рідке мило; паперові рушники, які розміщені в спеціальних диспенсерах закритого типу; ємкість для утилізації використаних рушників (урна)). Гігієнічна процедура вважатиметься неефективною, якщо мити руки без мила та не витирати руки насухо одноразовим паперовим рушником чи індивідуальним рушником. Актуальним та незамінним у школі є обладнаний дозатор з антисептиком. У разі, коли можливості помити руки не буде, нанесений на руки антисептик продезінфікує їх та попередить можливість контактного перенесення мікроорганізмів. У місцях де облаштовані рукомийники та дозатори з антисептиками доцільно розміщувати кольорові інструкції з правилами миття рук та обробки їх антисептичними засобами.